Klejenie w zakładach przemysłowych
Uzyskanie dobrej, trwałej spoiny w dużym stopniu zależy od zachowania przewidzianych przez producenta kleju reżimów technologicznych. Kleje mają stosunkowo krótkie okresy przydatności do użycia i należy ich przestrzegać. Są też wrażliwe na warunki przechowywania. Na przykład kleje do klejenia na zimno powinny być z zasady przechowywane w temperaturze od +10 do +25°C i chronione przed przechłodzeniem. Kleje typu „hot melt” są bardziej odporne (normalne warunki magazynowe), ale powinny być przechowywane w oryginalnych i zamkniętych opakowaniach.
Oczywiście podstawą jest właściwy dobór kleju. Pod uwagę bierze się rodzaj materiału lub materiałów, jakie mają być klejone, pozycję, w jakiej będzie przebiegać klejenie, oraz przewidywaną powierzchnię styku. W niektórych sytuacjach warto inaczej zaprojektować łącze. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co będzie się dziać ze sklejonym elementem w przyszłości, np. na jakie warunki środowiskowe (substancje chemiczne, temperatura itp.) spoina będzie narażona.
Specjaliści zwracają uwagę na sposób doboru kleju przez dostawcę. Na pewno oferta powinna zawierać pomoc we wdrożeniu kleju w procesie produkcyjnym. Niepowodzenie może być kosztowne. W zasadzie do każdego kleju używanego w produkcji trzeba ustawić sprzęt, dozowanie odpowiedniej ilości, wartości ciśnienia. Bez wykonania tych czynności nie jest możliwe skuteczne, bezpieczne i oszczędne stosowanie kleju. Często najniższa cena kleju w ofercie to wysoki koszt użytkowania. Istotne jest zużycie kleju na jednostkę produktu, czas przestojów, liczba wadliwie/poprawnie sklejonych produktów lub zwrotów, czyli ogólnie mówiąc – wydajność linii.